Vreli letnji dani su iza nas ali po mnogima sada dolazi najbolji period za odmor pod jedrima. Prijatno vreme i manja gužva osnovni su razlozi za takvo mišljenje iskusnih čarter turista. Ako nemate obavezu zvanu "1. septembar" onda svakako imate privilegiju da izaberete rutu kojojm ćete ići ovog septembra.
Svi znamo da je tanka linija koja naš odmor iz snova deli od noćne more na vodi. Nekolicina promenljivih faktora mogu uticati na to da celokupan utisak nakon putovanja bude loš. Pored prirode koja nekada može biti neumoljiva, tu je naravno i ljudski faktor. Zato su odluke koje sami možemo doneti veoma bitne. Kako bi ovog septembra što bolje proveli to zasluženo slobodno vreme pod jedrima koje vam pripada, obraćamo vam pažnju na 7 bitnih odluka za dobar čarter odmor.
Pošto je psihologija posade jedna opširna tema koja zaslužuje poseban članak, ovom prilikom ćemo vam predstaviti najbitnije odluke prilikom planiranja turističkog jedrenja pod pretpostavkom da je sa vama složno društvo sa zajedničkim ciljevima i očekivanjima u vezi putovanja pod jedrima.
1. Kuda jedriti
Pre svega se treba odlučiti u koju zemlju ćete se uputiti. Iz naše tačke gledišta, najdostupnije destinacije su Hrvatska i Grčka ali u obzir treba uzeti predivno Tursko primorje, kao i Crnu Goru, Sloveniju i Italiju. Uprkos tome što su prve dve navedene zemlje verovatno i jedne od 10 najboljih destinacija za jedrenje na celoj planeti, ne znači da su i najbolji izbor za vaš odmor. Možda je deo vaše posade već bio na tim mestima toliko puta da bi ovog puta bili želeli da istraže novu destinaciju ili biste možda potražili manje posećena mesta kako bi više uživali u prirodi na sidrištima ili samom jedrenju do sumraka, bez žurbe zbog trke za slobodnim mestima u marini. Svaka destinacija donosi prednosti i mane. Cene transporta do lokacije, najma plovila, namirnica, ugostiteljskih i drugih usluga variraju, pa uzmite u obzir sve vaše zahteve i dobro istražite podneblje u koje želite da se uputite još dok ste kući.
Grčka - Nebrojena ostrva koja se nalaze u grčkim vodama zajedno sa kopnenom teritorijom, čine obalu dugu 15000 km. Razuđena obala ove zemlje iz snova nudi mnogobrojna sidrišta i prirodne luke, slikovite pejzaže i izobilje istorijskih bogatstava antičke kulture.
Turska - Jedrenje duž ovih zadivljujućih obala kombinuje starogrčku, jonsku, karijansku, dorsku i likijsku kulturu sa današnjim egzotičnim uticajima istoka. Planine prekrivene borovima gledaju na prozirne plave uvale i čudesne luke. Geografski položaj vam praktično garantuje toplo more i pouzdane termičke vetrove već na proleće a prijatno i stabilno vreme možete očekivati u mnogim delovima ove zemlje sve do kasne jeseni. I na kraju još jedan bitan podatak za sve hedoniste. Turska kuhinja se smatra jednom od najboljih na svetu.
Hrvatska i Jadransko more - Mirni uslovi za jedrenje, stotine ostrva, plava voda u bujnom zelenom okruženju mnogobrojnih nacionalnih parkova i UNESKO baštine, venecijanski uticaj kao i srednjovekovni gradovi, glavni su razlozi zbog kojih je ovo okruženje toliko poznato u svetu čartera. Ako tome dodamo pouzdanu nautičku infrastrukturu, prefinjenu kuhinju i biodiverzitet, reći ćemo da je Hrvatska mesto i za najprobirljivije. Uprkos tome što Crna Gora i Slovenija ne poseduju tako razuđenu obalu, preporuka su za jedrenje ukoliko volite Jadransko more, a do sada niste imali priliku da plovite tim zemljama. Šarmantni gradići, primorska kultura i jadranski duh ostaće vam zauvek u sećanju zbog čega ćete sigurno poželeti barem nekada da se vratite.
2. Kada jedriti
Odlaskom na jedrenje nakon avgusta svakako ćete zaobići gužve po marinama, sidrištima i dobrim restoranima ali nekada i previše jake vetrove na Egejskom moru. Dok Turska i dobar deo Grčke nude prijatne uslove za plovidbu skoro čitave godine, Crna Gora, Hrvatska kao i severni Jadran imaju na žalost malo kraću sezonu. Svakako, pre plovidbe treba pregledati ruže vetrova za destinacije iz užeg izbora kao i tablice temperature vode. Ako ste ljubitelj kupanja i ronjenja, preporučujemo južnije destinacije ukoliko jedrenje planirate posle 15. septembra.
3. Kako jedriti
Da li iznajmiti jedrilicu sa ili bez skipera, biti deo flotile ili se ukrcati na neki od čuvenih guleta, još jedna je od odluka koju morate pažljivo doneti pre nego što krenete na put.
Čarter bez angažovanog profesionalnog skipera i posade pružiće vam potpunu privatnost i nezavisnost. Sa druge strane, pored važeće licence za vode za koje ste se odlučili neophodno vam je barem neko osnovno iskustvo. Takođe, u nekim zemljama je obavezno da pored licenciranog zapovednika jedrilice na brodu bude još jedno lice sa makar licencom kompetentne posade. Ako mislite da ste "zarđali", uvek možete angažovati instruktora za prvih nekoliko dana dok ponovo ne uđete u štos.
Ako bi se sigurnije osećali u blizini profesionalaca a u isto vreme bi želeli i privatnost, flotila je pravo rešenje. Ovaj način grupnog putovanja nudi privantost vašoj posadi ali i asistenciju i navođenje od strane vođe flotile. Dodatna pogodnost je što možete steći nove prijatelje iz raznih delova sveta tokom druženja na obali nakon plovidbe.
Međutim, ako smatrate da je flotila previše restriktivna, a ipak uobičajeni bareboat prevelika odgovornost, rezmislite o angažovanju skipera. Ako nemate licencu ili iskustvo, to je zlatna sredina ali i put ka tome da steknete ono što vam nedostaje. Pored profesionalnog skipera možete angažovati hostesu ili kuvara kako bi bili maksimalno rasterećeni tokom vašeg odmora.
Krstarenje guletom jedno je od najluksuznijih čarter putovanja sa angažovanom posadom. Karakteristično je za Tursku ali se poslednjih godina raprostranilo po čitavoj Evropi.
4. Čime jedriti
Jedrilica, gulet ili katamaran. Da bi ovu odluku doneli, dosta su važni odgovori na predhodna tri pitanja. Takođe, bitno je sa kime ćete jedriti i šta su vam prioriteti.
Klasične jednotrupne jedrilice danas nude solidan komfor za prihvatljiv novac. Ako nemate takmičarske afinitete, najviše će vas zanimati broj soba i kreveta, toaleta kao i koncepcija kokpita i palube obzirom da ćete tu najviše vremena provoditi. Dodatne opcije uvek treba uzeti u obzir. Motor za dingi, SUP daska i drugi asesoar mogu vaš odmor učiniti posebnim. Ovakva plovila možete iznajmiti bez profesionalne posade ukoliko posedujete odgovarajuću licencu.
Gulet može biti idealna opcija ako vaša posada broji više od 10 članova. Idealni su za zabave, nude apsolutnu autonomijiu veći broj dana, a u ponudi postoje i veoma luksuzni guleti za najzahtevnije klijente. Na ovakvom plovilu praktično je neophodna profesionalna posada.
Katamaran je zauzeo bitan segment u čarteru upravo zato što spaja ova dva sveta. Nudi jako puno komfora i može primiti dosta gostiju. Takođe, nije vam neophodna profesionalna posada niti neka posebna licenca kako bi ga iznajmili. Turistički katamarani obično imaju veoma mali gaz pa su praktični za sidrenje u plićim vodama. Nude pregršt dodatne opreme za uživanje, kuvanje i zabavu. Možda nećete biti najbrža jedrilica na moru ali će vaša zabava verovatno biti jedna od najboljih.
5. Kako pronaći jedrilicu
Na internetu možete pronaći brojne ugledne kompanije koje se bave iznamljivanjem jedrilica u pomenutim zemljama. Cene variraju od zemlje do zemlje ali i od kompanije do kompanije. Takođe postoji i dosta manjih lokalnih kompanija koje možete pronaći na licu mesta ili preko nekoga ko bolje poznaje podneblje. Pravno papirološka problematika u nautici je veoma kompleksna pa budite oprezni od koga iznajmljujete jedrilicu i sa kime plovite. Ima nekoliko načina da uštedite novac. Nametnuće vam se last minute ponude. Nažalost, nekada te ponude i ne nude toliku uštedu kako vam može delovati na prvi pogled. Nabolje ćete proći ako svoje jedrenje isplanirate šest ili više meseci unapred jer dosta kompanija nudi popouste tokom zimskih meseci i za avansno plaćanje.
6. Plan puta
Vaša ruta naviše će zavisiti od vremenskih prilika. Jačina i smer vetra u najvećoj meri će uticati na to kako ćete krojiti svoj plan puta. Zato se spremite na fleksibilnost. Možda nećete obići sve plaže i sidrišta koja ste zacrtali na svojoj "must visit" listi šest meseci ranije ali ćete na ovaj način svakako biti bezbedni. Takođe, istražićete neke nove teritorije i videti neka mesta koja niste našli na vodičima na internetu i baciti pin na sopstvenoj mapi.
7. Troškovi
Kada saberete troškove najma broda, angažovanja skipera i posade, nabavke namirnica i vode, putnih troškova do destinacije, na to dodajte troškove za gorivo, korišćenje marine, vanbrodskog motora za dingi, SUP daske, spinakera, wi-fi interneta, drugih dodatnih opcija koje ste izabrali prilikom najma kao i završnog čišćenja. Takođe postoje troškovi ako tranzitirate kroz druge zemlje, na primer ako brodom koji je iznajmljen u Turskoj odsedate u Grčkoj. Ako se odlučite za jednosmernu rutu takođe ćete morati da doplatite baš kao i za čarter aranžman koji odstupa od standardnih termina od subote do subote. Karticu ili keš za depozit osiguranja spremite, ukoliko ne dođe do štete taj novac će vam biti oslobođen odnosno vraćen.
Commentaires